Ticho léčí

TICHO LÉČÍ.

Takový nápis jste mohli (možná ještě můžete) najít v nemocnicích.

Ke mně potřeba ticha a ztišení se, přichází v různých obměnách asi tak poslední půl rok velmi intenzivně. Tak, mě až tak moc nepřekvapilo, že včera jsem si vytáhla kartu Ticho a Nehřešte slovem.

Hřešit slovem snad nebudu 😊, když se vrátím k tichu a k ztišení.

Proč je pro nás ticho důležité?

Pojďme ještě hlouběji. Kdy jste zažili úplné a naprosté ticho, venku v sobě.

Vzpomenete si?

Hluk kolem nás bereme naprosto automaticky jako součást. Možná si říkáte, teď je přeci ticho. Vám nehučí monitor u počítače, lednička? Nebzučí nějaký ten elektrický spotřebič ve stand by režimu? Neslyšíte venku hluk z ulice?

Pak jste naprosto šťastný člověk.

Hluk zaměstnává náš mozek a nutí ho k aktivitě. Takže pokud máte například zhoršenou kvalitu spánku, problémy s usínáním, zkuste se zamyslet nad tím, jak moc hluku je okolo vás.

Mozek reaguje na vše a určitě už jste zažili pocit, že ve vaší hlavě to hučí víc než v přeplněném úle. Tohle téma dnes nechme stranou.

Zkuste si uvědomit co dělá vaše tělo, pokud se ocitnete dlouhodobě v hlučném prostředí.

  1. Jste rychleji a více unavení
  2. Jakákoliv činnost vyžaduje víc koncentrace a často i delší dobu, aby byla dokončena
  3. Zvyšuje se vaše úzkost.

laptop-3087585

Takže ještě jednou, proč je pro nás ticho důležité.

Pokud se nacházíme v tichu vyplouvají na povrch naše hluboce schované myšlenky a pravdy, které často schováváme před druhými. Zaplavuje nás pocit klidu a pohody. Tělo se uvolní a začíná relaxovat. Ve stádiu hluboké relaxace dochází k obnovování buněk našeho těla, tedy i buněk mozkových. Dříve se mluvilo o tom, že buňky mozku nemají schopnost regenerace a pokud dojde k poškození úrazem nebo onemocněním, jsou tyto změny nevratné.

Jenomže se ukazuje, že naše tělo je moudré a jsou lidé, kteří se uzdravit dokázali.

Mozek má totiž schopnost tzv neuroplasticity. To znamená, že je schopen najít cestu okolo poškozeného místa. Ano, samo se to nestane. Pokud mu ovšem dáme čas a správnou stimulaci, dochází k vybudování nových drah a spojení v mozkové tkáni.

U myší vědecká studie prokázala, že v tichu se tvoří nové neurony v části zvané hipokampus, což je místo spoluodpovědné za naše emoce. (U lidí se nic takového zjišťovat nebude. neboť pitvat zdravé jedince je jaksi nehumánní)

Co z toho vyplývá?

Pobyt v tichu zvyšuje naši citlivost a empatii. Také mu umožníme lépe integrovat nové informace a správně je zařadit. Nemusíme tak vždy reagovat na vnější stimul na nevědomé úrovni, tak jako doposud.

(K těmto novým spojením dochází i při meditacích, Pracuji s tím při meditaci Limbický otisk.)

Přeloženo do lidštiny 😊 Pokud vás některá situace opakovaně vytáčí do běla, a i když si říkáte, že už se nebudete rozčilovat, vaše reakce je vždy stejná, pak při praktikování ticha nebo meditace, umožníte vašemu mozku odpočinout si, a reagovat jinak. Vytvoříte nové spoje mezi neurony.

Takže co říci závěrem: TICHO LÉČÍ!

Snižuje tepovou frekvenci, díky relaxaci se zlepšují oxidační procesy (odkyseluje se organismus). Mění se rytmus dýchání. Zlepšuje paměť a spánek, umožňuje vyšší vyplavování dopaminu (hormon odměny) a serotoninu (hormon štěstí).

Přeji ticho ve vaší mysli i okolo vás i pro ten dnešní den.

racek

 

 

Martina Jungrová
Pomáhám klientům s jejich tělesnými potížemi najít jejich příčinu a individuální cestu ke zdraví. Jsem čarodějka na plný úvazek. Pečují o tělo i duši. Dotekem, vůní, homeopatiky, slovem. Díky masážím, prací s energiemi, učím ostatní žít život v pohodě a rozvíjet se. Něco o mně si přečtěte zde>>
Komentáře
  • Stáněte si eBook zdarma:

    Cvičení pro lenochy. Aby tělo nebolelo aneb 5 mini cvičení která Vás neunaví a dodají energii

  • Stáhněte si eBook ZDARMA

    Proměny (v) ženy Menstruace není tabu - chybějící článek hodin přírodopisu i dívčích časopisů

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky