Je večer a mně cinkne telefon. Zpráva od klientky, dnes už spíše kamarádky.
„Ahoj „malý“ (je to dítě školu povinné), dnes bude spát sám v pokoji, doteď spal se ségrou, a má strach ze tmy. Jsou na to nějaká homeopatika?“
Jasně, jsou. Jenže u homeopatie je nejdůležitější zjistit co za tím je a z čeho strach pramení, tak naše večerní korespondence pokračuje.
„A čeho se bojí? Je tam pocit ohrožení, strach z opuštění, úzkost….“
Dozvím se, že je to dítě s bujnou fantazií a má pocit ohrožení.
Doporučuji Staphysagrii.
Ještě navrhuji práci s myslí a podvědomím. Každé dítě je totiž jiné a tak cest, jak zvítězit nad strachem, je mnoho. Často stačí udělat třeba bublinu z energie okolo postele..
„Uděláme veeelikou bublinu okolo celé postele a schováme tě v ní. Tak a bubák už tam nemůže.“
„No a co když budu chtít čůrat?“
„Tak uděláme na bublině zip. Ty ho rozepneš, vyčůráš se, no a pak stačí jen zadrcnout“
Taky si můžete společně vytvořit skřítka, co bude spát v pokoji, třeba i vedle vašeho dítěte. Tam se v pohodě vejde. Klidně ho udělejte měkoučkého, plyšového nebo třeba sladce růžového, plného láskyplné energie. Nebo je to skřítek hlídací? To už nechám na vás.
Základem všeho je najít co vlastně za strachy dětskými i dospěláckými, je.
Za strachem ze zubaře jsme třeba našly kvílení zubní vrtačky (jen si ten zvuk zkuste představit… brr), za mým strachem z výšky byl pocit nemožnosti kontroly a tak by se dalo pokračovat.
Strach potom můžete zpracovat, podívat se co nám vlastně říká a co nás učí a nebo ho rozpusťte, mávnutím kouzelného proutku – homeopatií.